praca podkarpackie

Miasto Tarnobrzeg (Praca Tarnobrzeg) jest miastem na prawach powiatu i jednocześnie siedzibą powiatu tarnobrzeskiego. Położone jest ono w północnej części województwa podkarpackiego, na prawym brzegu Wisły, na pograniczu Równiny Tarnobrzeskiej i Niziny Nadwiślańskiej. Co ciekawe, Tarnobrzeg administracyjnie graniczy bezpośrednio z Sandomierzem, leżącym na lewym brzegu Wisły i przynależącym już do województwa świętokrzyskiego. Tarnobrzeg zamieszkały jest przez 48,7 tysięcy osób, a jego powierzchnia wynosi 84 km2.

Przez wiele lat ważną rolę w tarnobrzeskiej gospodarce odgrywał przemysł siarkowy, jednak ze względu na nieopłacalność inwestycji wszystkie kopalnie siarki zostały zamknięte. Aby uchronić się przed niekorzystnymi skutkami likwidacji wielu miejsc pracy, w Tarnobrzegu utworzona została Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna, dająca zatrudnienie wielu mieszkańcom Tarnobrzegu i okolic.

W mieście swą działalność prowadzi ponad 5000 podmiotów gospodarczych, reprezentujących głównie sektor prywatny. W większości są to niewielkie firmy prywatne, zatrudniające zaledwie kilku pracowników. Do największych zakładów pracy w powiecie tarnobrzeskim należą:

  • wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego Federal Mogul Gorzyce – producent tłoków, sworzni, felg i odlewów z metali lekkich,
  • Zakłady Metalowe DEZAMET S.A. w Nowej Dębie, wykonujące produkcję głównie dla potrzeb obronnych,
  • Sanfarm Sp. z o. o. w Nowej Dębie –  wytwórnia farmaceutyczna zajmująca się produkcją leków i opakowań farmaceutycznych,
  • Spółka UNIDEZ Nowa Dęba – produkcja elementów urządzeń grzewczych,
  • Zakład Czynników Energetycznych S.A. w Nowej Dębie – produkcja energii cieplnej i wody mineralnej,
  • Fabryka Firanek WISAN S.A. w Skopaniu – producent firanek i materiałów dekoracyjnych,
  • Przedsiębiorstwo Rekultywacji Terenów Górniczych i zakłady powstałe z postawionych w stan likwidacji Kopalń i Zakładów Przetwórczych Siarki Siarkopol – produkujące m.in. nawozy wieloskładnikowe, ziemie bielące, styropian, kriolit.

Stopa bezrobocia zarówno w Tarnobrzegu, jak i powiecie tarnobrzeskim jest niższa od stopy bezrobocia w całym województwie podkarpackim i wynosi odpowiednio 16,3% i 16,4%.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *