Województwo podkarpackie jest jednym z 16 województw utworzonych w wyniku reformy administracyjnej w 1999 roku. Utworzone zostało z ziem dawnego województwa przemyskiego i rzeszowskiego, oraz z części województwa krośnieńskiego, tarnobrzeskiego i tarnowskiego. Region ten położony jest w południowo-wschodniej części Polski, na Podkarpaciu, dzięki któremu zawdzięcza swoją nazwę. Stolicą województwa podkarpackiego jest jego największe miasto – Rzeszów.

Powierzchnia województwa wynosi 17 846 km2, a jego populacja to 2,1 miliona. Wartości te sprawiają, że Podkarpacie zajmuje odpowiednio 11. i 9. miejsce wśród pozostałych województw Polski. Administracyjnie, województwo podkarpackie dzieli się na 21 powiatów i cztery miasta na prawach powiatu. Te z kolei podzielone są na 160 gmin. Na terenie województwa jest 50 miast, wśród których największymi są: Rzeszów (ok. 181 tys. mieszkańców), Przemyśl (ok. 66 tys. mieszkańców), Stalowa Wola (ok. 65 tys. mieszkańców), Mielec (ok. 61,5 tys. mieszkańców), Tarnobrzeg (ok. 49 tys. mieszkańców) i Krosno (ok. 47,5 tys. mieszkańców). Dwa pierwsze i dwa ostatnie miasta to miasta na prawach powiatu.

Pod względem rozwoju gospodarczego województwo podkarpackie jest bardzo zróżnicowane wewnętrznie i można podzielić je na obszary rozwoju przemysłu, obszary z dominującą rolą rolnictwa oraz obszary turystyczne. Tereny przemysłowe zlokalizowane są w obrębie największych miast województwa, w dwóch Specjalnych Strefach Ekonomicznych: EURO-PARK MIELEC i Wisłosan Tarnobrzeg oraz w parkach przemysłowych i technologicznych: Mieleckim Parku Przemysłowym, Parku Przemysłowym „Stare-Miasto Park” oraz w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym. Wymienione ośrodki to obszary skupiające głównych pracodawców regionu.  Pozostałe tereny województwa to obszary rolnicze oraz tereny z rozwiniętą funkcją turystyczną, w której zatrudnienie znalazła niewielka część mieszkańców Podkarpacia.

Niewielki stopień uprzemysłowienia województwa podkarpackiego oraz duży udział rolnictwa i turystyki w gospodarce regionu sprawiają, że pod względem wysokości wynagrodzenia województwo podkarpackie znajduje się zaledwie na 15 miejscu w kraju. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie mieszkańca tego województwa wynosi niepełne 3100 zł brutto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *