praca podkarpackie

Sanok, którego pełna historyczna nazwa brzmi Królewskie Wolne Miasto Sanok, położone jest w południowej części województwa podkarpackiego. Pod względem liczby ludności miasto znajduje się na 8 pozycji wśród pozostałych miast województwa. Sanok zamieszkały jest przez 40 tysięcy osób, a jego powierzchnia wynosi 38 km2. Ponadto miasto jest siedzibą powiatu sanockiego, którego rolniczo-przemysłowy charakter związany jest z faktem, że powiat ten jest jednym z najstarszych ośrodków górnictwa naftowego na świecie.

Charakterystyczną cechą powiatu sanockiego jest to, że większość podmiotów gospodarczych swą działalność prowadzi na terenie Sanoka, a pozostałe tereny mają charakter rolniczy, gdzie króluje gospodarka leśna i przemysł drzewny. W Sanoku działa ponad 3000 podmiotów gospodarczych, wśród których przeważają firmy prywatne. Najwięcej przedsiębiorstw związanych jest z przemysłem, transportem i łącznością oraz rolnictwem i leśnictwem. W produkcji największy udział ma przemysł chemiczny, elektromaszynowy, meblarski, spożywczy oraz poszukiwania i eksploatacji złóż gazu.

Stopa bezrobocia w powiecie sanockim należy do najniższych w województwie i wynosi 13,9%. Bezrobotni mieszkańcy Sanoka i okolic zatrudnienia mogą szukać w lokalnych przedsiębiorstwach przemysłowych, a także w rolnictwie i leśnictwie. Do głównych pracodawców regionu należy Autosan, Ciarko, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sanoku, Powszechna Spółdzielnia Spożywców, Stomil Sanok i Veolia Transport Bieszczady Praca Sanok.

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *