Większości osób województwo podkarpackie kojarzy się z Bieszczadami, Rzeszowem i siatkówką. Skojarzenia miłe i ciekawe. Mało osób jednak wie, że to również jeden z regionów, gdzie najliczniejszą grupę mieszkańców, stanowią osoby w wieku 20 – 29 lat. Jest to obszar o stosunkowo młodej populacji. Osoby w wieku przedprodukcyjnym stanowią tu około 23%, co jest najwyższym odsetkiem w kraju.

Młody kapitał ludzki

W dobie starzenia się społeczeństwa, województwo podkarpackie stanowi ewenement na skalę kraju. To bardzo pozytywne zjawisko, które z pewnością jeszcze przez pewien czas utrzyma swój poziom. Co ciekawe, większość ludności zamieszkuje tereny pozamiejskie. Być może nie powinno to dziwić: klimat i wspaniałe widoki sprzyjają osiedlaniu się z dala od zgiełku miasta.

Warto byłoby w jakiś sposób zatrzymać młodych ludzi na terenie województwa. Być może powstawanie nowych zakładów pracy, rozwój szkolnictwa wyższego oraz poprawa w sferze zarobków utwierdziłaby mieszkańców w decyzji pozostania na Podkarpaciu. Warto próbować, ponieważ młode społeczeństwo to decydujący czynnik przy generowaniu przyrostu naturalnego, który również jest niezwykle cenny dla naszej gospodarki.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *