Jedlicze

Jedlicze to niewielkie miasteczko znajdujące się w południowo-zachodniej części województwa podkarpackiego, w powiecie krośnieńskim, położone się nad rzeką Jasiołką. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Jedlicze. Geograficznie miasto położone jest w zachodniej części Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej, będącej centralną częścią Dołów Jasielsko-Sanockich. Według danych Urzędu Miasta z 2012 r. miasto liczyło 5788 mieszkańców.

JedliczeNa terenie Gminy Jedlicze w 2013 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła 969, zaś stopa bezrobocia 9,9%. Znaczący problem w tym regionie stanowi bezrobocie ukryte, charakterystyczne dla obszarów wiejskich. Bezrobocie poddane jest sezonowym wahaniom, szczególnie zauważalnym wśród mężczyzn. W okresie prac od wiosny do jesieni znajdują oni zatrudnienie przy pracach polowych lub też na budowach, tworząc tzw. szarą strefę zatrudnienia, praca Jedlicze.

W 2013 roku na terenie gminy Jedlicze istniało prawie 1000 podmiotów gospodarczych, spośród których wiele stanowiło przedsiębiorstwa jednoosobowe. Największa liczba podmiotów związana jest z branżą usług i handlu (80%). W branży budowlanej działały 104 przedsiębiorstwa, w przemysłowej 129, a w rolniczej 15.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *